Soczewki kontaktowe - użyteczne porady dla początkujących



https://www.kontaktowe.pl/

Miliony osób na świecie korzysta z soczewek kontaktowych, czego większość z nas nawet nie zauważa. Jest to rozwiązanie, które nie tylko koryguje wady wzroku, czy pełni funkcje opatrunkowe, ale również podnosi poczucie własnej wartości pacjenta, zwiększając komfort jego życia. Niniejszy artykuł jest poradnikiem, który porusza różnorodne aspekty używania soczewek – ich rodzaje, pielęgnację, sposób zakładania i zdjemowania, czy cenę i dostępność.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewkami kontaktowymi nazywamy cienkie, zaokrąglone soczewki umieszczane na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Umieszcza się je w celu korygowania wad wzroku. Soczewki kontaktowe pełnią również funkcje ochronne i kosmetyczne, takie jak np. zmiana koloru tęczówki oka. Soczewki kontaktowe w swojej naturalnej formie są przezroczyste, jednak niejednokrotnie poddaje się je delikatnemu barwieniu, aby ułatwić ich zdejmowanie i zakładanie. W obecnych czasach najczęściej wykorzystuje się soczewki miękkie.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje, podział i typ soczewek

Aby wybrać odpowiednie soczewki należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z podziałem soczewek. Do owego podziału wykorzystuje się różnorodne kryteria. Ze względu na materiał użyty do produkcji soczewek wyróżnia się:

  • soczewki twarde,
  • soczewki miękkie.

Soczewki twarde wykonane są ze szkła organicznego PMMA (polimetakrylanu metylu). Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością tlenu, jednak ze względu na ich sztywność nie są uznawane za komfortowe, dlatego korzysta się z nich coraz rzadziej. Soczewki miękkie produkowane są z materiałów elastycznych i dobrze przepuszczających tlen. Wyróżnić tutaj można soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Soczewki hydrożelowe to produkt dobrze uwodniony i niewyczuwalny dla pacjenta. Niemniej jednak przepuszczalność tlenu w tego typu soczewkach jest niższa niż w przypadku nieco sztywniejszych soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Podziału soczewek kontaktowych można również dokonać ze względu na tryb noszenia:

  • dzienne (użytkowane 6-14 godzin w ciągu doby),
  • elastyczne (użytkowane przez kilka dni bez przerwy),
  • ciągłe (przeznaczone do noszenia przez 30 dni i nocy).

Biorąc pod uwagę czas noszenia soczewek wyróżnia się:

  • soczewki jednodniowe (jednorazowe) – polecane osobom, które noszą soczewki nieregularnie,
  • soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, roczne) – ten typ soczewek kontaktowych wymaga pięlegnacji i dezynfekcji.

Ostatnim istotnym podziałem soczewek jest podział ze względu na ich zastosowanie. Soczewki korekcyjne służą do wyrównywania wad wzroku. Zalicza się do nich soczewki toryczne (korekta astygmatyzmu), sferyczne (korekta krótkowzroczności i dalekowzroczności) oraz soczewki multifocalne, przeznaczone do korekty starowzroczności. Soczewki lecznicze służą jako opatrunki i nośnik leków w przypadku schorzeń i urazów rogówki. Z kolei soczewki kosmetyczne mają za zadanie zmianę koloru tęczówki oka.

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Przed założeniem soczewki należy umyć ręce mydłem, najlepiej antybakteryjnym i nieperfumowanym, a następnie osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem. Warto wyrobić sobie nawyk dotyczący kolejności zakładania soczewek (np. najpierw lewe oko, następnie prawe), aby ich ze sobą nie pomylić.

W kolejnym kroku należy sprawdzić, czy soczewka nie odwinęła się na drugą stronę. W tym celu należy umieścić ją na czubku palca i skierować do światła. Krawędzie wygięte na zewnątrz będą oznaczać wywiniętą soczewkę. Idealny, półkulisty kształt oznacza, że soczewka nie wywinęła się na drugą stronę. Coraz więcej soczewek posiada specjalne wskaźniki (np. cyfry 123), które pomagają w rozpoznaniu wywiniętej soczewki.

Podczas zakładania soczewki należy przytrzymać górną powiekę za pomocą palców wolnej dłoni, aby opanować odruch mrugania powiekami. Dolną powiekę przytrzymuje się korzystając z wolnych palców dłoni trzymającej soczewkę. Kontrolując ruch rąk należy skierować wzrok do góry i umieścić soczewkę na oku. W kolejnym kroku upuszczamy powoli powiekę i zamykamy oko, tak aby soczewka dopasowała się do gałki ocznej.

Ile kosztują i gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe zakupić można w formie opakowaniach zbiorczych. Najczęściej zawierają one 3, 6, 30 lub 90 sztuk soczewek kontaktowych.

Koszt soczewek może się różnić w zależności od wykorzystanych materiałów i przeznaczenia. Soczewki przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów (soczewki sferyczne) są najtańsze. Kupując roczne soczewki sferyczne należy liczyć się z kosztem 150-200 złotych. Soczewki sferyczne kwartalne kosztują około 60 złotych. Jedno opakowanie soczewek miesięcznych zawiera 6 sztuk soczewek i wystarcza na 3 miesiące. W tym przypadku cena waha się od około 35 złotych za opakowanie do 100 złotych za opakowanie. Średni dzienny koszt noszenia soczewek jednodniowych to około 4,5 złotego. Z tego powodu pacjenci częściej wybierają soczewki miesięczne lub kwartalne. Z większymi kosztami muszą liczyć się astygmatycy. Wynika to z bardziej skomplikowanej konstrukcji soczewki torycznej. Także i w tym przypadku soczewki jednodniowe należą do najdroższych – opakowanie kosztuje około 100 złotych i wystarcza zaledwie na 15 dni. Opakowanie soczewek torycznych miesięcznych (6 sztuk) kosztuje około 100-200 złotych i wystarcza na 3 miesiące. Oznacza to, że zakup soczewek miesięcznych opłaca się dużo bardziej. Najdroższym produktem są soczewki dla osób cierpiących na tzw. starczowzroczność. Opakowanie soczewek miesięcznych to koszt około 180 złotych. Opakowanie soczewek jednodniowych, zawierające 30 sztuk, kosztuje około 100 złotych i wystarcza na 15 dni użytkowania.

Soczewki kontaktowe można dobrać i zakupić u optyka - jest to najpopularniejsza i najbezpieczniejsza opcja. W ramach tej usługi otrzymujemy również profesjonalną pomoc i gwarancję jakości produktu. Niejednokrotnie szkła dostępne będą od ręki, a pacjent nie musi czekać na dostawę. Soczewki można również zakupić przez internet. Wygodne i tanie zakupy niosą jednak ze sobą ryzyko nabycia soczewek, które nie będą w pełni spełniać naszych potrzeb.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki należy regularnie czyścić. Najlepiej robić to tuż po zdjęciu soczewki z oka. Soczewkę kładziemy na suchej i czystej dłoni i aplikujemy płyn pielęgnacyjny i delikatnie pocierając powierzchnię soczewki czyścimy ją przez około 10-15 sekund. Soczewki należy również przechowywać w specjalnym pojemniku. Obie komory powinny być wypełnione płynem pięlęgnacyjnym. Warto pamiętać, aby nie umieszczać brudnych soczewek w pojemniku – w pierwszej kolejności należy je wyczyścić.

Użytkownik soczewek powinien trzymać się kilku kluczowych zasad. Soczewki powinny być wymieniane regularnie. Nie można przechowywać soczewek w soli fizjologicznej, czy też wodzie. Należy pamiętać, aby zawsze zakładać tę samą soczewkę na to samo oko. Warto również pamiętać o regularnej dezynfekcji nie tylko soczewek, ale i pojemnika.

Podsumowując, soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które pomaga korygować wady wzroku pacjenta, zwiększając jednocześnie komfort jego życia. Aby dobrać odpowiednią parę soczewek należy zdawać sobie sprawę jakie funkcje pełnią i z czego są wytworzone. Istotnym kryterium doboru soczewek jest również ich cena. Korzystając regularnie z soczewek kontaktowych warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach dotyczących ich zakładania i zdejmowania, a także pielęgnacji.

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
tel.: 76 870 32 20
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
dolnośląskie
NIP: 8961485965
REGON: 021016022

FB G+
2017 All rights reserved www.mama-delicious.pl ©